Jak dobrać kolczyki do kształtu twarzy – praktyczne wskazówki

Jaka biżuteria pasuje do owalnego kształtu twarzy? Czy osoby o wyrazistych rysach mogą nosić długie kolczyki? Poszukiwanie idealnie dopasowanych ozdób potrafi pochłonąć znaczne zasoby czasu. Należy wówczas wziąć pod uwagę szereg czynników. Wszystko zaczyna się jednak od ustalenia, jakie rysy się posiada. Poznaj praktyczne wskazówki, dzięki którym zyskasz odpowiednio dobrane kolczyki!

Jak poznać kształt swojej twarzy?

Istnieje kilka głównych rodzajów kształtu twarzy – wyróżnia się m.in. typ okrągły, owalny, kwadratowy, prostokątny (nazywany również pociągłym) czy trójkątny. Aby sprawdzić, jaki typ posiadasz, należy sprawdzić przede wszystkim proporcje. Możesz to zrobić w prosty sposób. Stań przed lustrem, a w razie potrzeby zwiąż włosy – tak lepiej widać rysy, i przypatrz się uważnie temu, co widzisz. Dostrzeżenie i rozpoznanie cech charakterystycznych dla poszczególnych typów stanowi spore wyzwanie, zwłaszcza dla niewprawionego oka. Najłatwiejszą metodą wówczas pozostaje zrobienie zdjęcia i porównanie go z modelowymi przykładami wszystkich możliwych kształtów twarzy.

Dlaczego kształt i proporcje twarzy ma znaczenie przy wyborze kolczyków?

Prawidłowo dobrana biżuteria podkreśla i wydobywa wszystkie atuty urody osoby, która ją nosi. Nietrafione kolczyki mogą niekorzystnie wpłynąć na proporcje twarzy i sprawić np. że zamiast złagodzić mocne rysy, to dodatkowo je wyostrzy. W niektórych przypadkach za krótkie kolczyki przyczynią się do optycznego skrócenia twarzy. Odpowiednio dobrany kształt i wielkość biżuterii potrafi zrównoważyć proporcje, nadając im bardziej harmonijny wygląd. 

Typ twarzy a odpowiednio dopasowane kolczyki – co wybrać?

Kolczyki powinny wyrównywać, a nie zaburzać proporcje. Każda kobieta ma nie tylko inny typ urody, ale i rysy twarzy. Sprawdź, jakie kształty podkreślą Twoje naturalne piękno!

Jakie kolczyki pasują do owalnej i okrągłej twarzy?

Twarz owalna to przede wszystkim wysokie czoło, symetryczne proporcje i uniwersalny kształt, który umożliwia zachowanie swobody w doborze kolczyków. Osoby obdarzone takimi rysami mogą pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i eksperymenty z różnymi formami. Opcji jest naprawdę wiele – od nausznic, przez ekstrawaganckie zestawy, po bardziej masywne modele, np. dmuchane koła.

Duże kolczyki łezki pozłacane - dmuchana biżutera

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku twarzy okrągłej, którą wyróżnia identyczna długość i szerokość oraz niskie czoło. Konieczne jest wówczas wydłużenie i wysmuklenie. Można to zrobić poprzez użycie długich, wiszących kolczyków. Nieoczywisty i jednocześnie pewny wybór stanowią wszelkiego rodzaju modele o geometrycznej formie. Należy jednak wyeliminować ozdoby o okrągłym kształcie.

Jakie kolczyki pasują do kwadratowej twarzy?

Twarz kwadratowa ze względu na szerokie czoło i uwydatnioną żuchwę często potrzebuje delikatnego złagodzenia. Nie wszystkie kolczyki o geometrycznych kształtach sprawdzą się w przypadku wyrazistych rysów. Warto postawić przede wszystkim na subtelne koła i różnego rodzaju owalne formy. Okrągłe sztyfty lub wiszące modele z niewielkimi dodatkami o opływowym kształcie, np. starannie oszlifowane kamienie naturalne, subtelnie podkreślą urodę.

Minimalistyczne kolczyki pozłacane

Jakie kolczyki pasują do pociągłej twarzy?

Pociągła twarz, czyli inaczej prostokątna ma wydłużony kształt, a jej długość jest większa niż szerokość. Jak wyrównać w takim przypadku proporcje? Postaw na kolczyki wiszące lub sztyfty! Tego rodzaju modele pozwalają skutecznie załamać pionową linię twarzy, nadając jej bardziej zrównoważony wygląd. Kolczyki o zaokrąglonych kształtach, takie jak kolczyki kropli lub okręgi, mogą również pomóc złamać ostre kontury twarzy i dodać jej subtelnej miękkości. Unikaj natomiast długich, wąskich kolczyków, które mogą spotęgować efekt wydłużenia.

Jakie kolczyki pasują do trójkątnej twarzy?

Twarz trójkątną charakteryzują szeroko rozstawione kości policzkowe oraz podbródek. Wyraziste rysy można złagodzić za pomocą biżuterii o okrągłym kształcie. Korzystnym rozwiązaniem o wszechstronnym zastosowaniu w kontekście stylizacji są sztyfty, również te bardziej finezyjnie zdobione, które nadadzą twarzy delikatności. Warto jednak unikać wiszących modeli.

Pozłacane, okrągłe kolczyki

Jakie kolczyki wyszczuplają twarz?

Długie lub wiszące kolczyki pomagają wizualnie wydłużyć twarz, dlatego chętnie sięgają po nie osoby posiadające bardziej okrągłe lub szerokie rysy. Biżuteria w kształcie kropli, która zwęża się ku dołowi, może subtelnie wysmuklić dolną część twarzy, nadając jej bardziej symetryczny wygląd. Ważne jest także dopasowanie wielkości danego modelu do rozmiaru twarzy, aby uniknąć efektu przytłoczenia.

Uniwersalne porady – jak dobrać kolczyki niezależnie od kształtu twarzy?

Kształt twarzy stanowi jedno z kilku kryteriów przy wybieraniu i dopasowywaniu biżuterii. Do najważniejszych elementów zalicza się typ urody, który dzieli się nie tylko na ciepły i zimny, ale i wiosnę, lato, jesień i zimę. To istotna wskazówka dotycząca tego, jaki surowiec najlepiej koresponduje z Twoją twarzą. Damskie kolczyki pozłacane lub złote wydobywają naturalny blask osób obdarzonych brzoskwiniową lub oliwkową cerą. W przypadku różowej czy niemal porcelanowej skóry rewelacyjnie sprawdzi się za to srebro. Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać, jest okazja – formalne uroczystości wymagają innych kreacji, a codzienne stylizacje pozwalają na więcej swobody. Jeśli szukasz jednak uniwersalnego rozwiązania, postaw na ponadczasowe fasony, które najlepiej odzwierciedlają Twoją osobowość i uzupełniają indywidualny styl. Biorąc pod uwagę bogaty wybór kolczyków damskich, każda kobieta – zarówno minimalistka, jak i miłośniczka najnowszych trendów – powinna łatwo znaleźć coś dla siebie.

Duże, masywne, pozłacane kolczyki