Kamienie jubilerskie, naturalne, szlachetne, PÓŁSZLACHETNE, syntetyki, imitacje…Jak się nie pogubić?

Nazewnictwo kamieni jubilerskich potrafi być dezorientujące. Poprawka! Dla przeciętnego klienta jest zazwyczaj bardzo dezorientujące… Wiele marek luźno traktuje określenia z zakresu złotnictwa i gemmologii, nie przykładając wagi do ich poprawnego znaczenia. Co więcej, określenia te są następnie powielane jest przez inne marki oraz nieświadomych klientów. A przecież tak ważne jest, by posługiwać się prawidłową terminologią, jeśli chcemy być świadomym konsumentem, który wie co kupuje i rozumie, jaką to ma wartość.

Powszechnie stosowane zasady nazewnictwa kamieni ustanowione zostały przez CIBJO - międzynarodową organizację założoną w 1926 roku, która wprowadza wytyczne dla określeń używanych w branży jubilerskiej na całym świecie. Jak więc poprawnie używać określeń kamieni? Przeczytajcie nasz krótki przewodnik!

Kamienie jubilerskie
to najszersze pojęcie obejmujące wszystko to, co nadaje się do wykorzystania w jubilerstwie.

Kamienie naturalne
to materiał powstały w przyrodzie w sposób naturalny, bez udziału ani ingerencji człowieka. To określenie zawiera w sobie następujące kategorie: minerały (np. diament, szmaragd), szkło pochodzenia naturalnego (np. obsydian), skały (np. lapis lazuli, turkus), kamienie pochodzenia organicznego (np. bursztyn) oraz materiały biogeniczne (np. perła czy koral).

Kamienie szlachetne i półszlachetne
z gemmologicznego punktu widzenia nie ma podstaw do podziału kamieni na szlachetne i półszlachetne. Mimo to, spotkamy się z tą terminologią, ponieważ zwyczajowo dzieli się tak kamienie naturalne ze względu na rzadkość ich występowania, trwałość i wartość. Tak więc kamieniami szlachetnymi najczęściej określa się diamenty, rubiny, szafiry i szmaragdy.

Kamienie syntetyczne
to sztuczny materiał, którego właściwości chemiczne, fizyczne i strukturalne są identyczne do ich naturalnych odpowiedników. Istnieje wiele metod tworzenia kamieni syntetycznych i są one bardzo szeroko wykorzystywane w biżuterii. Możemy spotkać się na przykład z syntetycznym rubinem, szmaragdem czy nawet diamentem.

Imitacje
to kamienie (naturalne lub syntetyczne), które jedynie wyglądem zewnętrznym przypominają inne kamienie naturalne. Mają natomiast zupełnie inne właściwości chemiczne i fizyczne. Najbardziej znanym typem imitacji jest cyrkonia. To sztuczny materiał stworzony przez człowieka, który wyglądem imituje diament.

Kamienie poprawiane
to kamienie poddawane procesom mającym na celu np. zmianę ich koloru czy poprawienie czystości lub trwałości. Przykładem takiego poprawiania może być wypełnianie kamieni olejami, żywicą czy szkłem. Niektóre z technik poprawiania kamieni są standardową praktyką przyjętą przez rynek (np. olejowanie szmaragdów). Klient ma prawo wiedzieć, czy kamień, który kupuje, był poprawiany. Uczciwi sprzedawcy zawierają te informacje w certyfikatach kamieni i wyrobów.

Paulina Sierakowska
Gemmolog International Gemological Institute