Próby srebra – jakie mamy oznaczenia i rodzaje srebra?
Zarówno w jubilerstwie, jak i innych dziedzinach, w których wykorzystywane są metale szlachetne, zwraca się szczególną uwagę na próby. Srebro ma kilka rodzajów oznaczeń, które różnią się od siebie jakością i trwałością stopów. Jaki typ srebra uznaje się za najlepszy do tworzenia najbardziej jakościowej biżuterii? Sprawdź nasz przewodnik!
Czym jest próba srebra i dlaczego jest ważna?
Próba srebra to, najprościej mówiąc, zawartość czystego srebra w stopie, wyrażana za pomocą promili.
Najpopularniejsza próba, z której wytwarzana jest m.in. srebrna biżuteria, to 925 – zawierająca 92,5% czystego srebra (925 promili) i 7,5% innych metali (75 promili). Kolczyki, naszyjniki i bransoletki nie mogą być wykonane w 100% tylko ze srebra ze względu na jego miękkość. Aby zwiększyć trwałość ozdób, tworzy się stop z innymi metalami, m.in. z miedzią lub niklem.
Oznaczenie srebra konkretną próbą jest kluczowe w identyfikacji jakości stopu – im większa zawartość metalu szlachetnego, tym wyrób uznaje się za cenniejszy i trwalszy.
Jakie są próby srebra w jubilerstwie?
Możemy wyróżnić pięć najbardziej popularnych prób srebra. Różnią się od siebie ilością srebra w stopie, a co za tym idzie, właściwościami i jakością.
Próba srebra 999
Srebro próby 999/1000 jest najczystszym rodzajem, który zawiera 999 promili srebra i 1 promil innych metali, takich jak miedź, nikiel czy cyna. Znamy je również jako srebro milowe. Ze względu na dużą miękkość oraz podatność na odkształcenia niezwykle rzadko stosowane jest w jubilerstwie.
Wykorzystuje się je w produkcji sztabek, medali, monet kolekcjonerskich czy innych wyrobów, w których wymaga się użycia bardzo wysokiej jakości surowca.
Próba srebra 925
Próba 925/1000 nazywana jest również srebrem sterlingowym i – jak już wspomnieliśmy – to najpopularniejszy rodzaj stopu. Oprócz tego, w jubilerstwie stanowi najbardziej wartościową próbę.
Wykonana z niej biżuteria charakteryzuje się wysoką jakością, dużą odpornością na uszkodzenia, korozję i rdzę, co pozwala jej służyć przez wiele lat, zachowując swój blask.
Próba srebra 875
Próba 875/1000 uznawana jest za wysokiej jakości srebro, które idealnie sprawdzi się w przypadku drobnych wisiorków z zawieszkami.
Próba srebra 830
Kolejna, często spotykana na rynku biżuteryjnym próba 830/1000 cieszy się swoją popularnością dzięki niewygórowanej cenie idącej w parze z dobrą jakością.
Próba srebra 800
Ostatnia w klasyfikacji próba 800/1000 ma najmniejszą zawartość srebra. Używa się jej do wyrobu tańszej biżuterii, a także stosuje w zapięciach bransoletek i łańcuszków.
Jaka próba srebra jest najlepsza?
Aby zdefiniować najlepszą próbę srebra, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego chcemy jej używać. Faworytką jest oczywiście najczystsza próba 999, w którą coraz więcej ludzi lokuje oszczędności poprzez kupowanie zrobionych z niej sztabek lub monet.
Jako inwestycję można również traktować nabycie biżuterii najlepszej jakości z próby 925. Jeśli myślisz natomiast o wartościowym komplecie sztućców, wybierz wykonane z próby 925 lub 875, które zachowają wartość na lata.
Różnice między srebrem próby 925 a 999
Czym się różni najwyższa próba srebra od srebra najlepszej próby wykorzystywanej w jubilerstwie? 999 to najczystsza, najbardziej wartościowa próba tego metalu, jednak przez swoje właściwości nie może być z niej tworzona biżuteria. Z tego powodu za najbardziej jakościową próbę do wyrobów ozdób uznaje się 925, która przez dodatek metali jest wytrzymalsza niż 999.
Jakie oznaczenia próby srebra można znaleźć na biżuterii?
Zastanawiasz się, dlaczego na niektórych przedmiotach ze srebra możesz znaleźć numer próby, a na innych nie? W biżuterii zależy to od gramatury przedmiotu. Jeśli wszystkie części jednej ozdoby wykonane ze stopu srebra ważą 5 g lub więcej, jubiler ma obowiązek zgłosić je do urzędowego ocechowania. W praktyce oznacza to, że muszą mieć cechę probierczą, czyli wybity na wyrobie znak urzędowy informujący, jaką próbę ma dana błyskotka.
Oznaczenie składa się z trzech elementów:
- symbol – głowa kobiety w chuście na głowie;
- litera – skrót od nazwy miasta, w której ocechowano biżuterię;
- informacja o próbie – numer próby, z której została wykonana ozdoba.
Jeśli gramatura wyrobu nie przekracza 5 g, jubiler nie jest zobowiązany do wybijania na błyskotce tej informacji. Skąd wtedy wiemy, jaką gramaturę ma biżuteria? Zgodnie z polskim prawem na metce dołączonej do ozdoby producent ma obowiązek umieścić informację o próbie, a także o masie części wykonanych z metalu szlachetnego.
Jak rozpoznać prawdziwe srebro?
Aby zainwestować w biżuterię na lata, warto mieć podstawową wiedzę na temat tego, jak rozpoznać jakościową próbę srebra. Jeśli chcesz kupić stacjonarnie daną błyskotkę, sprawdź przede wszystkim metkę i oznaczenie wybite na wyrobie. Oprócz tego polecamy zastosowanie domowych sposobów, m.in. potarcie biżuterii o miękką tkaninę.
Jeśli w przetartym miejscu ozdoba zostawiła ciemniejsze smugi, masz do czynienia ze srebrnym wyrobem. Możesz posłużyć się również magnesem (nawet takim z lodówki). Srebro jest diamagnetykiem, czyli nie reaguje na działanie pola magnetycznego. Oznacza to, że ozdoba ze srebra nie może przylgnąć do magnesu – w przeciwnym razie nie uznaje się jej za srebrną lub wykonano ją ze srebra niskiej próby.
A jak zbadać jakość biżuterii kupowanej online? Zaufaj sprawdzonym markom, które transparentnie przedstawiają skład materiałów na swoich stronach internetowych. W Berries korzystamy ze srebra próby 925 gwarantującej najlepszą jakość i długowieczność. Oprócz tego nasz stop nie zawiera niklu, czyli częstego alergenu powodującego uczulenia objawiającego się obrzękami czy swędzeniem.
Wybierz bezpieczeństwo dla Twojej skóry i wartościowy blask na lata z Berries!