Jak czyścić pozłacaną biżuterię – co robić, żeby dłużej się nią cieszyć?
Pozłacana biżuteria, zwłaszcza ta wysokiej jakości, ze srebrem jako bazą, gwarantuje elegancki wygląd złota, ale jednocześnie zapewnia bardziej przystępną cenę. Ze względu na swoją strukturę wymaga jednak sporej delikatności i odpowiedniej pielęgnacji. Przyczyn utraty blasku i zarysowań powierzchni jest całkiem sporo – nieprawidłowe przechowywanie, kontakt z chemikaliami czy nieostrożne czyszczenie to tylko niektóre z nich. Dowiedz się, jak dbać o pozłacane dodatki, aby służyły jak najdłużej!
Dlaczego odpowiednie czyszczenie pozłacanej biżuterii jest tak ważne?
W przeciwieństwie do litego złota powierzchnia biżuterii pozłacanej składa się z cienkiej warstwy szlachetnego metalu nałożonej na bazowy materiał, zazwyczaj srebro. Codzienne użytkowanie naraża ją na kontakt z potem, kosmetykami czy detergentami, które mogą powodować blaknięcie lub ścieranie powłoki. Tylko poprzez przedsięwzięcie odpowiednich środków ostrożności i zastosowania adekwatnych sposobów czyszczenia można przedłużyć trwałość warstwy złocenia.

Czym różni się pozłacana biżuteria od złotej?
Podstawową różnicą między biżuterią pozłacaną a złotą jest struktura materiału. Biżuteria złota jest wykonana w całości z tego metalu, natomiast pozłacana posiada jedynie cienką warstwę złota, zazwyczaj o wartości od 0,5 do 2 mikronów. Im grubsza warstwa, tym większa odporność na ścieranie. Warto jednak pamiętać, że wciąż pozostaje ona mniej trwała niż czyste złoto, które jest metalem szlachetnym, nieulegającym korozji.
Najczęstsze przyczyny matowienia i uszkodzeń pozłacanej biżuterii
Stopniowe ścieranie powłoki to częsty problem przy pozłacanej biżuterii, wynikający z błędów w czyszczeniu, jak i samym użytkowaniu. Na jej blaknięcie, uszkodzenia i utratę połysku wpływa:
-
kontakt z potem – przyspiesza proces utleniania;
-
kosmetyki i perfumy – kremy, balsamy (zwłaszcza w przypadku pozłacanych pierścionków), dezodoranty oraz perfumy zawierają składniki chemiczne, które mogą osłabiać warstwę złota i powodować jej stopniowe ścieranie;
-
wilgoć i detergenty – mydło, płyny do naczyń czy chlorowana woda sprzyjają matowieniu;
-
tarcie i uderzenia – przechowywanie biżuterii luzem, bez odpowiedniego zabezpieczenia, prowadzi do jej zarysowań i szybszego ścierania się pozłacanej warstwy.
Jak czyścić pozłacane srebro?
Regularne czyszczenie pozłacanego srebra sprawia, że biżuteria na dłużej zachowa swój blask i nieskazitelny wygląd. Najbezpieczniejszym sposobem na wyczyszczenie powierzchni jest użycie miękkiej szmatki nasączonej letnią wodą z dodatkiem łagodnego mydła lub płynu do mycia naczyń. Biżuterię należy delikatnie przecierać, a następnie osuszyć. Przy bardziej uporczywych zabrudzeniach i osadach o wiele lepiej sprawdzają się za to specjalne chusteczki, które nie zawierają agresywnych substancji ścierających.
Czego unikać podczas czyszczenia pozłacanej biżuterii?
Czyszcząc biżuterię pozłacaną, niezależnie czy to naszyjnik, czy łańcuszek, unikaj:
-
szorstkich szczoteczek i gąbek, które mogą porysować powierzchnię;
-
silnych detergentów i środków chemicznych, powodujących przebarwienia;
-
namaczania biżuterii przez długi czas, zwłaszcza w gorącej wodzie;
-
nadmiernego pocierania i polerowania.
Zapamiętaj – lepiej postawić na delikatne metody, które skutecznie usuną zabrudzenia, ale nie zniszczą struktury biżuterii.

Jak dbać o pozłacaną biżuterię na co dzień, aby dłużej zachowała blask?
W codziennym biegu często kwestie, takie jak prawidłowa i systematyczna pielęgnacja biżuterii odchodzą na dalszy plan. To jednak rzecz niezwykle ważna, która wpływa na to, jak długo pozłacany dodatek będzie Ci służyć. Staraj się stosować poniższych zasad, a warstwa złota zachowa swój blask:
-
zawsze zdejmuj biżuterię przed snem i kąpielą;
-
unikaj kontaktu z kosmetykami i perfumami – warto zakładać biżuterię jako ostatni element stylizacji;
-
dbaj o odpowiednie przechowywanie – biżuterię najlepiej trzymać w miękkich woreczkach lub osobnych przegródkach w szkatułce;
-
czyść biżuterię regularnie, z delikatnością – zapobiegniesz w ten sposób gromadzeniu się zabrudzeń.
Domowe sposoby na czyszczenie pozłacanej biżuterii – co działa, a czego unikać?
Nie trzeba posiadać specjalistycznych środków, aby zadbać o biżuterię. Jeśli zastanawiasz się, czym czyścić pozłacane ozdoby, możesz na początku użyć sprawdzonej metody, czyli letniej wody z dodatkiem delikatnego mydła. Niektóre sposoby, zwłaszcza te zarezerwowane dla srebra, mogą być zbyt agresywne i powodować uszkodzenia. Nie zaleca się przede wszystkim używania sody oczyszczonej i pasty do zębów – drobinki mogą porysować pozłacaną powierzchnię.
Kiedy warto skorzystać z profesjonalnego czyszczenia biżuterii?
Pozłacaną biżuterię możesz powierzyć również profesjonalistą. Dotyczy to nie tylko czyszczenia, ale i renowacji, jeśli powierzchnia zaczęła się ścierać. Czasem samodzielnie jest naprawdę trudno utrzymać ozdobę w odpowiedniej czystości, zwłaszcza w przypadku drobnych detali, np. w pozłacanych kolczyków.
Specjaliści dysponują bezpiecznymi metodami czyszczenia oraz mogą ponownie nałożyć warstwę złota, przywracając biżuterii pierwotny blask. Profesjonalne czyszczenie zalecane jest także dla ozdób z kamieniami szlachetnymi, które mogą być wrażliwe na domowe metody pielęgnacji. W Berries również zajmujemy się naprawianiem i odświeżaniem biżuterii, dlatego, jeśli potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami.