Biżuteria na nogę – jak ją nosić i co oznacza?

Biżuteria noszona na kostce ozdabia nogę, podkreśla jej kształt i jednocześnie zjawiskowo dopełnia każdą stylizację, zwłaszcza latem. Znaczenie noszonych w ten sposób bransoletek różni się w zależności od kultury oraz symboliki, którą bardzo często nadaje się dodatkom pełniącym funkcję osobistych talizmanów. Poznaj najnowsze trendy i dowiedz się, jak nosić biżuterię na nodze!

Jak dobrać odpowiednią bransoletkę na nogę?

Dobór odpowiedniej bransoletki na nogę zależy od wielu czynników, w tym stylu, okazji, czy indywidualnych upodobań i gustu. Delikatne łańcuszki z minimalistycznymi zawieszkami będą idealne do eleganckich stylizacji, a te bardziej kolorowe i zdobione modele sprawdzą się na wakacyjnych wyjazdach i letnich festiwalach. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając biżuterię? Sprawdź praktyczne porady, które ułatwią Ci podjęcie decyzji i tworzenie looków na każdą okazję! 

modelka nosząca żeglarską biżuterię na nogę zawiązaną na kostce

Co oznacza bransoletka na nogę?

Bransoletka na nogę może mieć różne znaczenia, w zależności od kultury i kontekstu, w którym jest noszona. Ten rodzaj biżuterii jest znany już od antyku, dlatego symbolika ewoluowała na przestrzeni wieków. W starożytnym Egipcie ozdoby na kostce świadczyły o statusie społecznym, a im wyższy pozycja w hierarchii społecznej, tym sięgano po bardziej wartościowe kruszce.

W Indiach tego typu bransoletka oznaczała magiczną siłę, której mężczyźni nie mogli się oprzeć, dlatego była przeznaczona przede wszystkim dla mężatek. To tylko kilka przykładów z bogatej historii. Obecnie w zachodniej kulturze biżuteria na nodze to przede wszystkim modny dodatek, kojarzący się z wolnością, swobodą i lekkością.

Na której nodze nosi się łańcuszek na nogę?

W przeszłości istniały wyraźne zasady dotyczące tego, na której nodze nosić bransoletkę. Przykładowo – lewa oznaczała to, co dziś pierścionek zaręczynowy, a prawa niezależność. Współczesna moda jest jednak znacznie bardziej elastyczna. Pamiętaj, aby zawsze stawiać swój komfort na pierwszym miejscu.

modelka w delikatnej sznurkowej biżuterii na nogę w formie bransoletki

Najnowsze trendy w biżuterii na nogę

Moda na bransoletki na nogę stale ewoluuje, a w każdym sezonie pojawiają się nowe trendy. Niektóre z nich jednak mają ponadczasowy charakter i sprawdzą się rewelacyjnie każdego lata. Prawdziwy must-have to koraliki – dodają kolorów i radości letnim kreacjom, idealnie komponując się z plażowym klimatem. Niebieska bransoletka na nogę Lady B modne detale wykonane z czeskiego szkła z barwą przywodzącą na myśl głębię oceanu. 

Kolejnym hitem są motywy żeglarskie, a Captain's Cord z zielonej linki nylonowej to doskonałe odzwierciedlenie tego trendu. Oryginalny design, wykorzystujący pozłacaną 18-aratowym złotem, srebrną zawieszkę i detale w postaci wykończenia z bydlęcej skóry, stanowi wyraz nowoczesnego podejścia w projektowaniu biżuterii oraz dowód kunsztu.

Nie wolno zapominać o ozdobach inspirowanych naturą. Bransoletki nawiązujące do morskiej fauny i flory, takie jak model Chérie z muszlą, wykonaną z kamieni naturalnych, to propozycja dla miłośniczek delikatnych ozdób. Cienki, nylonowy sznurek – dostępny w kilku kolorach – pozwala na idealne dopasowanie do kostki.

Jak łączyć bransoletki na nogę z inną biżuterią?

modelka łącząca dwie formy biżuterii na nodze - bransoletki sznurkowej i z koralików

Stylizowanie bransoletek na nogę z innymi elementami biżuterii to z jednej strony prawdziwa sztuka, a z drugiej – możliwość do zabawy i wykazania się kreatywnością. Popularnym rozwiązaniem jest łączenie  z w spójne zestawy, ale to Ty ustalasz kryterium doboru dodatków.

Wspólny element stanowi często sama kolekcja, np. bransoletki Chérie stworzyliśmy w dwóch wariantach – na kostkę i nadgarstek. Warto czasem pozwolić sobie również na eksperymenty, zestawiając dodatki pod kątem motywu. Akcenty żeglarskie mogą być łączone z bransoletkami i naszyjnikami w podobnym marynistycznym stylu.

Jak dbać o biżuterię na nogę?

kobieta w sznurkowej bransoletce jako biżuteria na nogę

Aby zachować piękny wygląd i doskonały stan biżuterii, należy kierować się kilkoma praktycznymi zasadami dotyczącymi pielęgnacji i przechowywania. Bransoletki na nogę często nosi się na plaży –  powinno się je jednak zdejmować podczas kąpieli w morzu czy basenie ze względu na to, że sól i chlor mogą uszkodzić materiał. Poszczególne elementy ze złota lub srebra wymagają dodatkowych czynności, jeśli zależy Ci na ich nieskazitelnym blasku. Sznurki, przede wszystkim te nylonowe, warto przechowywać w suchym miejscu.

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości biżuterii na nogę, sprawdź ofertę Berries i odkryj szereg oryginalnych i solidnych bransoletek!